03136002020

چرا باید سخنرانی در جمع را یاد بگیریم؟

چرا باید سخنرانی در جمع را یاد بگیریم؟
صادق پورمحمدی صادق پورمحمدی |

سخنرانی در جمع بزگترین ترس اکثر افراد است، حتی بزرگتر از ترس از مرگ. ولی یکی از مهارت هایی ست که هر فردی برای پیشرفت در کار و زندگی شخصی اش باید به دست آورد. در ادامه 14 مزیت یادگیری سخنرانی آورده شده که آنها را با شما به اشتراک می گذاریم:

اعتماد به نفس بیشتر

اگرقبلا از شک و اضطراب اذیت می شدید، با یادگیری این مهارت متوجه خواهید شد که این ویژگی ها به تدریج در شما تغییر خواهد کرد. صاف و با اعتماد به نفس می ایستید، به راحتی صحبت می کنید، به خوبی ارتباط برقرار می کنید و احساس قدرت می کنید.

توانایی به عهده گرفتن رهبری یک گروه

اگر در گذشته دیگران به جای شما حرف می زدند یا برای شما سخت بود تا چیزی که می خواهید را بگویید، قابل حل خواهد بود. نه تنها قادر خواهید بود روان صحبت کنید بلکه می توانید رهبریت یک گروه را نیز بر عهده بگیرید.

محکم تر و صریح تر می شوید

به عبارت دیگر، اجازه نخواهید یافت که بگویید بعضی چیزها اهمیتی ندارد زیرا به این معنی است که شما اعتماد به نفس ندارید و نمی توانید منظورتان را به واضحی بیان کنید.

مهارت های گوش دادن، خواندن و نوشتن تان را گسترش می دهید

برای ارائه سخنرانی تاثیرگذار باید به مخاطبانتان توجه کنید یعنی با دقت به چیزهایی که آنها می گویند گوش دهید. همچنین باید تواناییتان را در خواندن (برای تحقیق کردن) و در نوشتن (برای برقراری ارتباط موثرتر) گسترش دهید.

برای ارائه سخنرانی تاثیرگذارتر، مهارت های اجرا کردن را یاد می گیرید

می توانید درباره ی میزان وقفه و زمان آن، انواع گفتار که چگونه با تغییر حجم، سرعت گفتار و لحن را تغییر دهید آگاهی بدست آورید. هر چه اعتماد به نفستان بیشتر شود از داستان و حرکات دست و صورت در سخنرانیتان استفاده می کنید. همه ی این مهارتها سخنرانیتان را بهتر می کند.

لذت بردن از شکستن موانع فرهنگی و اجتماعی

لذت بردن از انگیزه دادن، الهام بخشیدن یا کمک به مردم برای کمک به خودشان

شما تبدیل به عامل تغییر قدرتمند برای گسترش امید می شوید.

دامنه لغاتتان را افزایش می دهید و روان صحبت می کنید

تاثیر لغات و استفاده از لغات متفاوت برای مخاطبان مختلف را یاد می گیرید تا آنها چیزی که مد نظرتان است را دریافت کنند. باید دامنه لغات انعطاف پذیری داشته باشید اما نباید از "اوم" و “آآ” که در گفتگوهای روزانه می شنویم استفاده کنید چون ممکن است این طور به نظر برسد که سخنگو درمورد چیزی که می گوید مطمئن نیست یا مضطرب است.

درباره ی توانایی های فردیتان آگاهی بیشتری پیدا می کنید

با کم کردن ترس از سخنرانی عمومی، عملکرد بهتری خواهید داشت.

در مورد تاثیری که بر دیگران می گذارید مسئولیت پذیرتر و آگاه تر می شوید

متوجه خواهید شد که لغاتتان قدرتمند هستند و باید به چیزی که می گویید و نحوه ی بیان آن بیشتر دقت کنید.

از فی البداهه حرف زدن یا از چالش های صحبت کردن بدون برنامه نترسید

هنگامی که بخواهید چند کلمه را در یک لحظه بگویید متوجه می شوید که تپش قلب ندارید و از این فرصت برای روان صحبت کردن استفاده می کنید.

ارتباط اجتماعی تان را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهید

اگر در برقراری ارتباط پیش قدم شوید ملاقات با دیگران آسانتر می شود. مردم علاقه مند به صحبت کردن با شما خواهند شد و افراد را به سمت خود خواهید کشید.

الگویی برای افراد جوان می شوید

فرصت هایی برای پیشرفت شغلی را ایجاد می کند

افرادی که می توانند به خوبی ارتباط برقرار کنند، در هر شغلی پذیرفته می شوند.

ارسال دیدگاه

کاربرگرامی اطلاعات شما ثبت شده است

به زودی با شما تماس خواهیم گرفت