03136001048
آموزشگاه فنی حرفه ای نوین دانش پژوهان (شعبه)

حسابداری حقوق و دستمزد

 • ساعت آموزشی: 15 ساعت
 • طول دوره: 180 روز
 • کاربران: 1000+
 • قیمت: 1,229,000 تومان
ثبت نام در این دوره

توضیحات

دوره حسابدار حقوق و دستمزد

شاید تصور کنید محاسبه‌ی حقوق و دستمزد در بازار به این صورت است که بر مبنای سلیقه یا حتی صلاح‌دید استادکار به فرد مبلغی پرداخت می‌شود. اما دنیای امروز تغییرات زیادی را شاهد بوده است از کوچک‌ترین تغییرات یعنی بالا رفتن تعداد افرادی که در یک شرکت مشغول به کارند تا ورود اتوماسیون به بازار کار که باعث شده معادلات پرداخت حقوق و دستمزدها تغییرات زیادی کند. در این بین ، وضعیت حسابداران شاید در وهله‌ی اول کمی خطرناک به نظر برسد در حالی که اینطور نیست. 

محاسبات حقوق و دستمزد هرچقدر به سمت اتوماسیون پیش برود باز هم نیاز به فردی دارد که تمامی خواسته های مدیریت یک شرکت در آن دیده شود. از طرفی حجم بالای کاری در حیطه های مختلف حسابداری باعث شده در دنیای امروز حسابدارانی موفق باشند که به صورت تخصصی در یک مبحث خاص فعالیت می کنند. برای محاسبه‌ی حقوق و دستمزد افراد یک شرکت با در نظر گرفتن موارد قانونی در پرداخت حقوق و دستمزدها برای مثال حق مسکن ، حق خواروبار ، حق اولاد و دیگر حقوق یک کارگر شما باید به موارد دیگری از جمله قوانین اداره کار و تامین اجتماعی (در صورتی که زیر نظر بیمه ی تامین اجتماعی فعالیت می کنید) و در غیر این صورت با قوانین نیروهای لشکری کشوری (در صورتی که برای ارگان های بزرگ دولتی فعالیت می کنید) ، آشنا باشید. بنابراین لازم است با فرمولهای محاسباتی که  پارامترهای مختلفی را در حقوق و دستمزد افراد در نظر می گیرند ، مانند اضافه کاری، کسر کار ، ماموریت ، عیدی، مالیات و ... آشنایی کامل داشته باشید.

شاید به عنوان حسابدار حقوق و دستمزد ، مسئولیت تنظیم قراردادهای کاری بر عهده شما گذاشته شود و مدیریت تنها نقش امضای این اسناد را بر عهده بگیرد بنابراین مسئولیت سنگینی بر عهده‌ی شماست که نباید هیچ گونه نقصی در این قراردادها موجود باشد در غیر این صورت شما باید پاسخگوی مشکلات به وجود آمده به دلیل رعایت نکردن این قوانین باشید و از طرفی دانستن این قوانین نیاز به آموزش خاص خودش را دارد. تبصره و بندهای ماده های قوانین اداره کار و رفاه اجتماعی ریزه کاری های خاص خودش را دارد که تنها از طریق متخصصان این حوزه که با تفسیر قوانین و حتی شیوه های پیاده سازی این قوانین در بازار کار روبه رو بوده اند و تجربه ی کافی را دارند ، قابل آموزش و یادگیری است.چیزی که در این دوره اساتید حرفه‌ای و کارکشته‌ی حسابداری در اختیار شما قرار خواهند داد.

ثبت سند حسابداری حقوق و دستمزد نیز از جمله مواردی است که باید از متخصصان این حوزه فرا بگیرید.باید با تنظیم این اسناد در نرم افزارهای مربوطه آشنایی داشته باشید.

از طرفی شما باید با موارد لازم برای محاسبات حقوق و دستمزد آشنایی داشته باشید تا بتوانید به درستی کار خود را انجام دهید.

باید به شما بگوییم با گذراندن این دوره با یکی از گسترده ترین بازارهای کار مواجه خواهید شد زیرا هرجا کارمندی هست و هرجا شرکتی وجود دارد و هرجا حقوقی پرداخت می شود به شما نیاز پیدا خواهند کرد.

در این دوره با نحوه ی محاسبه ی کسورات قانونی ، ذخیره ی سنوات و عیدی و مرخصی ، مساعده ، وام ، مزایای پایان خدمت ، ماموریت ، تعطیلات ، پرداختی های علی الحساب و ... نیز آشنا می شوید. برای هر کدام از این موارد ثبت سند متفاوتی وجود دارد که شما دقیقا باید بدانید چگونه این اسناد را ثبت کنید.ثبت این اسناد از دیگر چیزهایی است که در دوره ی حسابداری حقوق و دستمزد می آموزید.

شما در این دوره یاد می گیرید حقوق افراد مختلف را چگونه بر حسب ساعت ، روز ، ماه و سال کاری ، قطعه کاری ، کار پروژه ای یا به شیوه ی خاص سازمان تان محاسبه کنید.

در شغل خود به عنوان حسابدار حقوق و دستمزد شما هم با پرسنل هم با مدیریت یک مجموعه و هم با سازمان امور مالیاتی و سازمان بیمه و سازمان کار و رفاه اجتماعی و اداره‌ی دارایی مواجه هستید ، بنابراین باید از تخصص لازم برای ایفای چنین نقشی برخوردار باشید ، چیزی که شما در این دوره آن را به خوبی فرا می گیرید. 

شاید به تجربه دریافته باشید که تنها آموزش بازار کار در این شرایط به شما کمکی نکرده است یا در حال حاضر مشغول به کار باشید و مدام از طرف مدیر مالی و یا مدیریت شرکت مواخذه شده اید که مسئولیت مشکلات در پرداخت ها را بر عهده ی شما می بینند در حالی که مشکل این است که شما باید علاوه بر اصول کلی حاکم در این زمینه ، اصول جزیی و ریزه کاری های بازار کار در خصوص پرداختی ها را نیز بدانید.

مثلا برای ثبت اسناد حسابداری لازم است شما سه مرحله‌ی : ثبت لیست های حقوق و دستمزد ، ثبت اسناد حسابداری در سیستم و صدور اسناد حسابداری مربوط به حقوق و دستمزد در پایان هر ماه را بلد باشید.

حال شما فرض کنید در یک شرکت پروژه محور مشغول فعالیت هستید این یعنی کارکنان درگیر در هر پروژه و میزان ساعاتی که صرف انجام آن پروژه توسط نیروها می‌شود همه با هم متفاوت است و شما به عنوان حسابدار حقوق و دستمزد مسئولیت محاسبه‌ی میزان هزینه‌های ناشی از حقوق و دستمزد و اعلام آن‌ها برای اعمال در پروژه هستید ، به همین دلیل لازم است علاوه بر حقوق و دستمزد کارکنان که ماهانه به آن‌ها پرداخت می‌شود شما محاسباتی فراتر از این موارد برای شخص کارفرما انجام دهید یا فرض کنید در شرکتی مشغول به کار هستید که مبتنی بر وب بوده یا اصلا ساختار شغلی و پرداختی مشابه اداره ی کار نداشته باشد بنابراین وظیفه ی شما به عنوان حسابدار حقوق و دستمزد یک وظیفه‌ی مهم و در عین حال پولساز خواهد بود.

اجازه دهید با مثالی اهمیت محاسبه حقوق و دستمزد را برای شما روشن کنیم. تصور کنید خسارات پرداخت شده توسط کارفرما بدلیل تاخیر در انجام پروژه ها که باعث شکایت مشتری شده است باید برای کارفرما جداگانه محاسبه شود و از طرفی حقوق و دستمزدها لزوما نباید به میزانی برابر با میزان خسارت کل کسر گردد. بنابراین محاسبه‌ی این بالانس دو طرفه و تعیین نرخ های نهایی برای یک حسابدار متفاوت است.

از طرف دیگر شما باید محاسبات ریزحقوق و دستمزدها را برای پرداختی های آخر سال و ترازنامه مد نظر داشته باشید و توانایی هماهنگی بین بخش ها از جمله چیزهایی است که در این دوره یاد می کیرید.

اطلاعاتی که شما به عنوان حسابدار حقوق و دستمزد ثبت می کنید بسیار با ارزش هستند و تحت عنوان داده های مختلف در اسنادشرکتها بایگانی می شود تا در صورت لزوم به آنها مراجعه شود برای مثال در صورتی که شکایتی نسبت به حقوق و دستمزدها وجود دارد که مربوط به ده سال پیش بوده است و طریقه ی نظم دهی و طبقه بندی این داده ها را نیز دراین دوره فرا خواهید گرفت.

برای مثال اگر ندانید در صورتی که میزان پرسنل از تعداد مشخصی بالاتر رود بر حسب میزان افزایش پرسنل چه میزان معافیت مالیاتی شامل آن مجموعه می شود باعث می شود از حق و حقوق خود در مقابل سازمان های مالیاتی آگاه نباشید در صورتی که اگر قوانین حاکم بر حقوق و دستمزد را بدانید می توانید به عنوان حسابدار حقوق و دستمزد برگ برنده ای در دست داشته باشید که این امر یعنی محبوبیت واحد حسابداری و شخص حسابدار در نزد مدیریت که این مسئله می تواند شغل شما را به عنوان یکی از جذاب ترین و در بورس ترین مشاغل تبدیل کند.

در صورتی که اگر قوانین مربوط به حقوق و دستمزد و محاسبات مربوط به آنها را ندانید ، شغل تان نه تنها منبع تامین رویاهایتان نخواهد شد بلکه از آن لذتی نخواهید برد بنابراین بیایید از همین امروز شروع کنید تا آینده ی شغلی تان را دگرگون کنید.

حتی شما به عنوان حسابدار حقوق و دستمزد که مسئولیت کنترل هزینه های حقوق و دستمزد سازمان را بر عهده دارید می توانید در قالب پیشنهاداتی از بسیاری هزینه های ضروری در این مورد صرفه جویی کنید که این صرفه جویی قطعا هم به نفع جیب شما و هم به نفع جیب مدیر شرکت و شرکتی خواهد بود که شما در آن مشغول فعالیت هستید. 

در واقع می توان گفت سه اداره یا سه فعالیت دایره کارگزینی (تهیه و تدوین دستورالعملها و آئین نامه ای استخدامی پرسنل با رعایت و مد نظر قرار دادن قوانین کار و امور اجتماعی  و آموزش پرسنل ، نحوه استفاده از مرخصی و تعیین شرح وظایف، نقل و انتقال پرسنل به سایر بخشهای شرکت) ، دایره ثبت ورود و خروج پرسنل ( جمع آوری اطلاعات مربوط به زمان انجام کار پرسنل و حضور و غیاب هر یک از کارکنان واحدها) و  دایره حسابداری حقوق و دستمزد (تهیه و تنظیم لیست حقوق و دستمزد و تعیین مبلغ ناخالص و خالص حقوق و دستمزد قابل پرداخت به پرسنل و نگهداری اسناد و مدارک حقوق و دستمزد هر یک از پرسنل و کارکنان) به نوعی با هم ارتباط هستند و در این دوره شما یاد می گیرید چطور در تقابل این سه با هم کار کنید و علاوه بر یادگیری فعالیت های این سه بخش سازمان (چرا که ممکن است این سه فعالیت در سازمان های کوچک یکی باشد) برای شما دوره ای تدارک دیده ایم که هم به درد شما برای فعالیت در شرکت های بزرگ بخورد و هم نیازهای شما برای کار کردن در یک شرکت کوچک و یا حتی یک بنگاه کوچک را فراهم کند.

اگر شرکت شما یکی از فعالان بازار بورس باشد بحث حقوق و دستمزد اهمیت بیشتری خواهد داشت چرا که شما به عنوان یک حسابدار باید تناسب بین میزان پرداختی ها به کارکنان و وجهه و اعتبار شرکت از لحاظ برخورد با سرمایه های انسانی و از طرفی کاهش هزینه های حقوق و دستمزد و هزینه های مالیاتی مرتبط با این مسئله را برعهده بگیرید.حتی شما می توانید با دقت خود باعث جلوگیری از پرداختی های اضافی و غیر منصفانه به عده ای از کارمندان سو استفاده گر شوید.شما ناظر بر ورود و خروج پرسنل و پاسخگو به بی نظمی های کارکنان خواهید بود که این مسئولیت در قبال پرداخت حقوق و دستمزد آنها بر دوش شما گذاشته می شود.

در پایان لیست بیمه تامین اجتماعی (LIST DISK) و لیست مالیات بر حقوق (SALARY) به صورت تصویری آموزش داده می شود.

پرداخت تمامی حقوق و دستمزدها با شما... از همین الان به این قدرت برسید.

 

استعلام اعتبار آموزشگاه فنی و حرفه ای نوین دانش پژوهان

 • نوین دانش پژوهان یک آموزشگاه مجاز فنی و حرفه ای است که می توانید با کلیک روی این لینک (سایت اداره کل فنی حرفه ای استان تهران) از اعتبار این موسسه مطمئن شوید.
 • برای استعلام مجوز فنی حرفه ای شعبه نوین دانش پژوهان بر روی این لینک (سایت اداره کل فنی حرفه ای استان تهران) کلیک کنید.
 • نوین دانش پژوهان دارای نماد اعتماد الکترونیک از سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت است که می توانید از این لینک جهت مشاهده مجوز های مربوطه استفاده نمائید.

گارانتی

احمد حسین زاده

احمد حسین زاده

آشنایی کامل با طراحی و پیاده سازی سیستم های جامع مالی
آشنایی کامل با سیستم بهای تمام شده در شرکتهای بازرگانی ، تولیدی و پیمانکاری
آشنایی با طراحی انواع گزارشات داخلی مورد نیاز مدیریت در تصمیم گیری های اقتصادی
آشنایی با قوانین کار ، بیمه تامین اجتماعی و حسابرسی تامین اجتماعی
آشنایی با امور مالیاتی ، تحریر دفاتر و اظهارنامه و سایر گزارشات مالیاتی
هاجر درخشنده

هاجر درخشنده

نظرات شما

 • زینب کرمانی

  زینب کرمانی

  برای ثبت نام در دوره حداقل مدرک مون باید چی باشد؟

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  سلام زینب کرمانی عزیز وقت بخیر. برای دریافت گواهی مهارت فنی حرفه ای باید حداقل مدرک دیپلم را داشته باشید و بتوانید تصویر مدرک دیپلم را ارسال کنید.

 • مونا افخمی

  مونا افخمی

  سلام روی مدرک فنی حرفه ای نام دوره مون درج میشه؟

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  سلام مونا افخمی عزیز وقت بخیر. گواهی مهارت فنی حرفه ای برای حرفه حسابدار حقوق و دستمزد صادر می شود.

 • یاسین پناهیان

  یاسین پناهیان

  آزمون دوره ها به صورت آنلاین هست یا حضوری؟

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  سلام یاسین پناهیان عزیز وقت بخیر. بعد از ثبت نام در دوره حسابداری حقوق و دستمزد محتوای آموزشی براتون ارسال می شود و می توانید به صورت آفلاین آموزش ها را مشاهده کنید. و همچنین از محتوای صفحه کاربری تون هم استفاده کنید.

 • طه مهدی‌پور

  طه مهدی‌پور

  تفاوت گواهی حضور و گواهی مهارت چیه؟

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  سلام طه مهدی پور عزیز وقت بخیر. گواهی حضور به منزله گذراندن دوره می باشد و از سمت آموزشگاه فنی حرفه ای نوین دانش پژوهان برایتان صادر می شود ولی گواهی مهارت گواهی قابل ترجمه است و از سمت سازمان فنی حرفه ای برای شما صادر می گردد.

 • هانیه شریعتی 

  هانیه شریعتی 

  سلام من از چه طریقی می تونم مدرک فنی حرفه ای را که برام ارسال کردید را استعلام بگیرم؟

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  هانیه شریعتی عزیز/ سلام در صورت داشتن هر گونه سوال در رابطه با گواهی دریافتی با 03136001048 در ارتباط باشید

 • مریم ترکاشوند

  مریم ترکاشوند

  سلام محتوای آموزشی از چه طریقی در دسترسمون قرار گرفته می شود؟

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  مریم ترکاشوند عزیز/ سلام در صورت داشتن هر گونه سوال با واحد پشتیبانی 03136001070 در ارتباط باشید

 • مریم ترکاشوند

  مریم ترکاشوند

  آیا ضمانتی برای کیفیت دوره تون دارید؟

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  سلام مریم ترکاشوند عزیز وقت بخیر. شما می تونید دوره ها را ثبت نام کنید و بعد از ثبت نام و دریافت دوره ها شما تنها دو هفته فرصت دارید تا دوره را بررسی کنید و در صورت عدم رضایت از دوره انصراف دهید

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  کارشناس ارشد پشتیبانی

  سلام مریم ترکاشوند عزیز وقت بخیر. شما بعد از ثبت نام و دریافت دوره ها، تنها دو هفته فرصت دارید تا دوره را بررسی کنید و در صورت عدم رضایت از دوره انصراف دهید.( توجه کنید تضمین کیفیت و ضمانت برگشت تنها برای دو هفته از زمان تاریخ دریافت پکیج از اداره پست می باشد.)


ارسال دیدگاه